bdquoRothko in Jazzrdquo ndash krsu un skau sples

„Rothko in Jazz” – krāsu un skaņu spēles

17.05.2016

17.maijā kinoteātrī Splendid Palace tika atzīmēta audiovizuālā projekta „Rothko in Jazz” albuma prezentācija. Vairāk kā stundu garajā koncertā skatītāji varēja baudīt kā skaņu, tā arī vizuālo mākslu, proti,  desmit latviešu komponistu oriģināldarbus džeza aranžējumos un neatkārtojamus Marka Rotko meistardarbus projicētus uz lielizmēra ekrāna.

 

Projektu caurvij mūzikas un mākslas sinerģija – ne tikai Rotko darbi ilustrē muzikālo materiālu, bet arī otrādi – katrs skaņdarbs atspoguļo īpašo mākslas darba atmosfēru.

 

Kopumā koncertā izskanēja 10 oriģināldarbi, kurus radījuši desmit atzīti latviešu komponisti - Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls. Katrs skaņdarbs tandēmā ar Rotko darbu izveidots kā kopīgs audiovizuāls pārdzīvojums. Uz šāda viļņa izskanēja gan romantisko noskaņu pildītā Ērika Ešenvalda „Mīlestības tēma”, gan pārdomas raisošā Riharda Dubras „Atmiņu ainava”, gan ekspresijas un smeldzes piesātinātā Artura Maskata kompozīcija „Dzeltensarkans”, gan arī Pētera Vaska „Rudenīgi” – ieturēta izteikti tautiskās intonācijās. Tā varētu aprakstīt ik katru skaņdarbu, jo katrs izceļas ar oriģinalitāti, noskaņu un izpildījumu.

 

Kā punkts uz „i” ir Māra Briežkalna kvinteta radītie aranžējumi ar džeza improvizācijām, kas tikai pastiprināja komponistu radītās kompozīcijas ar džezīgām harmonijām. Kvinteta mūziķi – Māris Briežkalns (sitaminstrumenti), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti), Edvīns Ozols (kontrabass), Gints Pabērzs (saksofoni), Raimonds Macats (mutes harmonikas, elektriskais čells) – ieturēja labu balansu mierīgākas solo partijas apvienojot ar ekspresīvām improvizācijām.

 

Ideja, ka džeza mūziķi ietekmējas no konkrētiem Rotko mākslas darbiem, jau tā ir laba, bet šeit vēl ir tas starpposms – sadarbība ar komponistiem, vēl jo vairāk, akadēmiskās mūzikas komponistiem. Tas šo projektu padara īpaši interesantu. Tik radoši, tik spilgti! – vijolnieks un muzikologs Boriss Avramecs

 

Šis man bija ļoti negaidīts un neierasts sadarbības projekts. Māra Briežkalna kvintetā darbojas brīnišķīgi un profesionāli mūziķi, kas kompozīciju pacēla vēl augstākā pakāpē. – komponists Artūrs Maskats

 

Maestro Raimonda Paula radītā kompozīcija „Dvinskas svings” koncertu noslēdza uz džeza tradīcijās ieturētas nots, ļaujot kvinteta mūziķiem rādīt savu virtuozitāti visaugstākajā pakāpē.

Koncerta kopiespaidā jāsaka, ka gan komponisti, gan Māra Briežkalna kvinteta dalībnieki ir ielūkojušies Marka Rotko abstraktā ekspresionisma dvēseļu portretējumu dzīlēs un vēl jo vairāk – devuši tiem jaunu elpu – šoreiz mūzikā.

 

Šis ir lielisks veids kā skatītājiem pasniegt Rotko mākslas darbus – ne tikai vizuāli, bet arī caur mūzikas tekstūru. Ir zināms, ka arī pats Rotko iedvesmu smēlies mūzikā. – Farida Zaletilo, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra ekspozīciju un izstāžu kuratore

Atpakaļ