MMC
ENG
Četras neaizmirstamas dienas jūlija sākumā Rīgas Ritmi ir viens no interesantākajiem mūzikas pasākumiem Baltijā. Zaļā pilsētas vide apvienojumā ar daudzdimensionālu programmu un izciliem pakalpojumiem ir funkcionāla kombinācija. Festivāls, kuram nākamgad apritēs 25 gadi, patiešām ir kļuvis par reģiona kultūras dzīves neatņemamu sastāvdaļu, un tas ir pamanīts un novērtēts arī starptautiski.

Četras dienas festivāls Rīgas Ritmi jūlija sākumā kopumā piedāvāja 16 koncertus un 4 meistarklases. Improvizācija, džezs un pasaules mūzika skanēja uz četrām dažādām Latvijas galvaspilsētas skatuvēm. Turklāt pasākuma programmā bija iekļautas četru ārvalstu izpildītāju meistarklases Latvijas Radio pirmajā studijā.

24. Rīgas Ritmi starptautiskās zvaigznes bija kubiešu pianists Horhe Luiss Pačeko, amerikāņu dziedātājs Hosē Džeimss, itāļu ģitārists Antonio Forcione un itāļu bandoneonists Daniele di Bonaventura, kas uzstājās kopā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga.

Rīgas Ritmi ir viens no interesantākajiem mūzikas pasākumiem Baltijā. Zaļā pilsētas vide apvienojumā ar daudzdimensionālu programmu un izciliem pakalpojumiem ir funkcionāla kombinācija. Festivāls, kuram nākamgad apritēs 25 gadi, patiešām ir kļuvis par reģiona kultūras dzīves neatņemamu sastāvdaļu, un tas ir pamanīts un novērtēts arī starptautiski.

Džeziskāko izteiksmi setā ienesa trīs kluba Noass kvarteti klarnetista Indriķa Veitnera, trombonista Vadima Dmitrijeva un saksofonista Toma Rudzinska vadībā. Somiju šajā Jersika Records izdevniecības vakarā pārstāvēja pianists Tuomo Uusitalo, kura Rodas prasmes izskanēja ne mazāk kā divās grupās.

Eiropas Festivālu asociācija arī šogad piešķīra Rīgas Ritmi prestižo EFFE Label, vērtējot māksliniecisko programmu, organizēšanas kvalitāti un festivāla nozīmi starptautiskajā sabiedrībā.

Rīgas Ritmi mākslinieciskais vadītājs Māris Briežkalns pēc pasākuma pauda gandarījumu: "Skatītāju atsauksmes visu laiku ir iepriecinošas. Papildus koncertiem meistarklases ir interesantas un ārkārtīgi kvalitatīvas un to novērtē vietējie jaunie mūziķi,» sacīja Briežkalns.

Briežkalns ir aktīvs džeza bundzinieks. Savu nākamo koncertu kopā ar savu kvintetu viņš spēlēs novembrī Ronnie Scott's džeza klubā Londonā ar vokālisti Džesiku Redklifu.

Rīgas Ritmi pasaules mūzikas dimensija tika uzsvērta Rīgas Doma atklāšanas koncertā, kurā savu tango projektu prezentēja itāļu bandoneona mākslinieks Daniele di Bonaventura. Paralēli viņš vadīja stīgu orķestri Sinfonietta Rīga 21 dalībnieka sastāvā.

Orķestris programmā galvenokārt kalpoja kā pavadījums. Ansamblis dažviet atrāvās no pamatlomas uz solistu pauzēm un no saviem instrumentiem, lai kļūtu par ritma grupu, kas piesit bītu, uzlādē visu ar sulīgu dinamiku, tango tēmai piemērotu temperamentu un svētku skaņu ainavas dzirksti.

Koncertā spontāni piedalījās putni, sākot no zvirbuļu čivināšanas un bezdelīgām, kas čivina pāri pagalmam, līdz kaiju šķēpelēm pa gaisu.

Vakara darba koncepcija balstījās uz Argentīnas tango un Astora Pjacollas un Karlosa Gardela dziesmām, kuras di Bonaventura bija aranžējis kopā ar saviem skaņdarbiem.

Piemēram, Gardela Por una cabeza lielais ansamblis ap tēmu attīstīja skaistu sērīgu nosēšanos ceļos ar stīgu orķestra organiskajām koka rezonansēm. Kā gleznas centrs di Bonaventura atdzīvināja viņa spēli kā aklais akordeonists, kas spēlē Federiko Fellīni šedevrā Amarcord.

Kā piebalss atskaņotā latviešu tautasdziesma Pūt vējiņi lika skatītājus kājās.

Galvenie izpildītāji katrs Latvijas Radio 1.studijā aizvadīja savu meistarklasi. Tajās tika stāstīts par savu ceļu uz mūzikas profesionāļiem. Pa ceļam viņi dažreiz sadevās rokās un vadīja sava galvenā instrumenta noslēpumus. Pasākumi bija atvērti ikvienam interesentam.

Rīgas Ritmi savukārt nākamgad svinēs ceturtdaļgadsimtu.
Nākamais, 25. Rīgas Ritmi festivāls notiks 2025. gada 2.-5.jūlijā.


Matti Komulainen